Laryngologia dziecięca
Laryngologia dziecięca jest jest jedną ze specjalności dra Macieja Pabiszczaka, jednego z naszych specjalistów. Wyjaśniamy, kiedy należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza specjalisty i jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców.

Laryngolog potrzebny
Najczęściej rodzice przychodzą z dziećmi do laryngologa, kiedy zauważają u nich:
– zaburzenia drożności nosa;
– nawracające katary, wynikające z alergicznego nieżytu nosa lub z
– przerostu trzeciego migdałka.
Laryngologia wyjaśnia, że przerośnięty trzeci migdał powoduje też u dziecka, obok częstych katarów, przede wszystkim uczucie zatkania uszu. Zwykle z problemem trzeciego migdałka trafiają do mnie dzieci około 5. roku życia, natomiast najniższy wiek, kiedy usuwamy trzeci migdał to ok. 3 lata.
Uczucie zatkania uszu jest jednym z podstawowych wskazań, by zabrać dziecko na wizytę do laryngologa.
Konsultacja jest konieczna, ponieważ objaw zatkania uszu może wskazywać zarówno na błahą przyczynę, jak i na poważne schorzenie. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie przyczyny konkretnej dolegliwości.
Przy wspomnianych objawach konieczne jest sprawdzenie, czy dziecko nie ma płynu w jamie bębenkowej. Dzięki temu lekarz laryngolog może wykluczyć wysiękowe zapalenie ucha środkowego, które także wywołuje niedosłuch u dzieci. Jeśli jednak schorzenie to zostanie potwierdzone, konieczny jest drenaż ucha w warunkach szpitalnych.
Laryngolog usuwa trzeci migdał, a następnie nacina błonę bębenkową i wprowadza przez nią specjalną tubę do jamy bębenkowej. Dopiero taki zabieg umożliwi poprawę słuchu u małego pacjenta.
Zdarza się, że dziecko skarżące się na zatkane uszka ma w nich zbyt dużo woskowiny. Jest to najprostsza przyczyna, która wywołuje niedosłuch. Wypłukanie nadmiaru woskowiny wykonuję podczas konsultacji w gabinecie laryngologicznym. Zabieg jest bezbolesny, trwa kilka minut i powoduje natychmiastową poprawę słuchu.
Laryngologia dziecięca zajmuje się też zaburzeniami oddychania – chrapaniem w nocy, bezdechami sennymi. Występują one jako objawy przerośniętych bocznych migdałków, zwykle u starszych dzieci. Oczywiście już 4-5 latki, jeśli występują u nich zaburzenia oddechowe spowodowane migdałkami, są pacjentami ze wskazaniem do usunięcia migdałków i wykonuje się im ten zabieg.

Kiedy należy bezpośrednio udać się do laryngologa?
W sytuacjach, kiedy infekcje gardła, nosa i uszu są u dziecka częste, nawracające, długotrwałe, np. jeśli dziecko ma częste anginy, nawracające zapalenie migdałków podniebiennych, nieustanny katar, ciągle zapchany nos. W wieku 2-3 lat często diagnozowanym problemem u dzieci jest przedłużone wędzidełko – zwykle to logopedzi kierują rodziców z dzieckiem do laryngologa, ponieważ dziecko jeszcze nie mówi lub mówi niewyraźnie. Jeśli lekarz potwierdzi problem przedłużonego wędzidełka jako przyczynę słabej mowy, język dziecka trzeba podciąć i po krótkim okresie rekonwalescencji mowa u dziecka powinna zacząć się rozwijać. Wskazaniem do natychmiastowej wizyty u laryngologa jest też ostry stan zapalny, np. zapalenie ucha środkowego. Jest to częsta przypadłość u dzieci, zwłaszcza w trakcie kataru. Dzieci mają krótszą trąbkę słuchową i infekcja bardzo łatwo przenosi się przez trąbkę na ucho środkowe, powodując stan zapalny, który skończyć się może perforacją błony, dziurką w jamie bębenkowej i wysiękiem śluzowym bądź też ropnym. Jako lekarze staramy się oczywiście nie dopuścić do ostrego stanu zapalnego ucha, dlatego wcześniej, już na etapie kataru, stosujemy duże dawki obkurczających śluzówkę kropli do nosa, aby tę infekcję zminimalizować.
Objawy ostrego zapalenia ucha
Katar, niedosłuch, gorączka, a przede wszystkim nagły, bardzo silny, jednostronny ból ucha. Przy ostrym stanie zapalnym ucha zdarza się, że zanim pacjent dotrze do lekarza laryngologa, następuje moment, kiedy nagle pojawia się wysięk w uchu, a ból i gorączka znikają, dolegliwości ustępują. Nie oznacza to, że rodzice powinni zaniechać wizyty u specjalisty laryngologa – lekarz wskaże, jak dalej postępować, aby infekcja została całkowicie zniwelowana, aby uniknąć powikłań, które wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

Dr n. med. Maciej Pabiszczak
Laryngologia dziecięca jest jedną z jego specjalności. Prowdzi konsultacje laryngologiczne dla dzieci od najmłodszych lat. Operuje też dzieci i młodzież – zabiegi przeprowadza w szpitalu Medicus-Bonus w Środzie Wielkopolskiej.
Najnowsze komentarze