Apteczka na wakacje
Wcale nie musi mieścić wiele. Sezon letni trwa w tej chwili w pełni. Wakacje to upragniony i oczekiwany przez wielu czas z wytęsknieniem. Czas relaksu, odpoczynku, odcięcia się od pracy, stresu itp. Ale i zwiększonego ryzyka wypadku.
Dla przezornych
Większość z nas jest aktywna przez cały rok, ale duża część też podejmuje podczas wakacji przeróżne czynności fizyczne takie jak jazda na rowerze, rolkach itp. Biorąc pod uwagę trwający sezon urlopowy jako lekarze mamy do czynienia z całą gamą przeróżnych urazów, kontuzji, skręceń, skaleczeń, zadrapań, otarć naskórka. Jak zatem powinna wyglądać apteczka na wakacje?
Otarcia i skaleczenia
W przypadku otarcia naskórka, zadrapania czy skaleczenia zaczynamy od przemycia uszkodzonej okolicy solą fizjologiczna. W następnej kolejności używamy octeniseptu.
Nie należy używać wody utlenionej.
Najważniejszą różnicą pomiędzy octeniseptem, a wodą utlenioną jest taka, że pierwszy preparat nie szkodzi zdrowym komórkom i procesowi gojenia. Woda utleniona ma niestety działanie szkodliwe.
Po przemyciu rany przylepiamy plaster lub zakładamy jałowy opatrunek i ewentualnie bandażujemy.
W przypadku kiedy mamy do czynienia z raną warto ocenić i rozważyć konsultację z lekarzem, czy przypadkiem skaleczenie nie wymaga to interwencji chirurgicznej i zszycia rany.
Pierwotnie każda ranę można zeszyć do 6 godzin od zaistnienia urazu.
Czasem, kiedy rana nie jest głęboka i obejmuje tylko warstwy naskórka możemy posłużyć się opatrunkami typu Steri-Strip.
Skręcenia
W przypadku kiedy mamy do czynienia ze skręceniem w pierwszej kolejności należy obłożyć skręconą okolicę lodem na 15-20 minut. Następnie zabandażować skręconą okolicę i, jeśli mamy wątpliwości, udać się do fachowca celem oceny rozległości urazu, ewentualnie wykonania RTG lub USG i założenia unieruchomienia.
Przy skręceniach zaleca się stosowanie protokołu PRICE ( protection, rest, ice, compression, elevation). Przekładając na nasze: protekcja, ochrona, lód, ucisk, uniesienie kończyny.
Okres od 24 do 48 godzin po urazie jest uważany za najbardziej krytyczny, dlatego tak istotnym jest ograniczenie aktywności. W tym czasie następuje dynamiczny proces usuwania uszkodzonych tkanek i rozpoczyna się narastanie komórek, mających zastąpić te uszkodzone. Dlatego też najlepiej w tym czasie nie zmuszać tkanki do dodatkowej pracy jaką jest ruch.
Wakacyjna apteczka
Podsumowując, wybierając się na wakacyjne wojaże pamiętajmy, by uzupełnić i odpowiednio wyposażyć nasze wakacyjne apteczki.
Powinny się w nich znajdować:
- sól fizjologiczna,
- octenisept,
- jałowe gaziki,
- bandaż dziany (opaska) i elastyczny,
- opatrunki plastrujące Steri-Strip,
- plastry z opatrunkiem,
- podstawowe leki p-bólowe – paracetamol, ibuprom, pyralgina,
- w przypadku chorób przewlekłych leki, które przyjmujemy stale.
Na koniec pozostaje życzyć dużo rozwagi, uwagi i jak najmniejszej liczby urazów.
Dr Wojciech Kienitz, ortopeda
Najnowsze komentarze