Indywidualne podejście do każdego pacjenta polega na ścisłej współpracy rehabilitanta z lekarzem, który przeprowadza operację. Fizjoterapia stanowi niezbędny element powrotu do zdrowia. Ważne jest, aby prowadzona była nie tylko po, ale i przed operacją stawów. Specjalista rehabilitant poprzez odpowiednio dostosowane zabiegi i ćwiczenia przygotowuje pacjenta do operacji i dzięki temu zwiększa szansę na sprawny przebieg okresu rekonwalescencji.

Etap I – rehabilitacja przed operacją

Specjaliści współpracujący z naszą przychodnią zalecają rozpoczęcie rehabilitacji przygotowującej do operacji już kilka tygodni przed planowanym zabiegiem. Fizjoterapeuta podczas 2 do 5 wizyt dba o to aby pacjent:

  • zwiększył swoją aktywność ruchową
  • ćwiczył nie tylko chorą ale i zdrową kończynę
  • zwiększył zakres ruchomości w kończynie chorej poprzez tzw. rozciąganie (co wpływa pozytywnie na ułatwienie wykonania operacji)
  • przygotował swoje ciało i wzmocnił mięśnie do poruszania się przy pomocy kul
  • nauczył się chodzenia o kulach
  • nauczył się jak prawidłowo wstawać i siadać
  • nauczył się jak po operacji prawidłowo podnosić się z pozycji leżącej do siedzącej
  • poznał ćwiczenia kręgosłupa, które warto wykonywać w perspektywie długotrwałego leżenia
  • poznał zasady prawidłowego żywienia i suplementacji
  • poznał plan i zasady rehabilitacji pooperacyjnej

Przed planowaną operacją rehabilitant przeprowadza również diagnostykę i terapię kręgosłupa. Przygotowuje ponadto planowany do operacji staw poprzez zastosowanie ćwiczeń izometrycznych, ćwiczeń z oporem, masażu mięśni w obrębie stawy, relaksacji stawu. Fizjoterapeuta stosuje również akupresurę (uciskanie punktów spustowych), pracę na powięziach oraz zabiegi służące zmniejszeniu bólu (laser, pole magnetyczne UD, poizometryczną relaksację mięśni).

Etap II – rehabilitacja po operacji

Rehabilitacja pooperacyjna jest niezbędnym elementem do uzyskania pełnego efektu przeprowadzonej operacji. Dotyczy to zabiegów wykonywanych na wszystkich stawach kończyn dolnych czyli bioder, kolan, stóp czy też palców stopy. Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą odbywa się jeszcze w szpitalu i to wtedy pacjent poznaje dokładny plan rehabilitacji.

Następnie po okresie około 2 tygodni po zabiegu (po zdjęciu szwów) rehabilitant kontroluje zakres ruchów w zoperowanym stawie, sprawdza jak pacjent radzi sobie z wykonywanymi dotychczas ćwiczeniami, ćwiczy z pacjentem i prezentuje nowe, kolejne ćwiczenia.

Po czasie od 4 do 8 tygodni po operacji fizjoterapeuta kontynuuje ćwiczenia z pacjentem, skupia się również na ocenie siły mięśni. Sprawdza zakres ruchu w operowanym stawie, uczy pacjenta wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie posturalne, kontroluje chód i wprowadza ćwiczenia równoważne.

W czasie od 8 do 12 tygodni po operacji staw uzyskuje już prawie całkowitą odporność na obciążenia. Fizjoterapeuta skupia się wówczas na doskonaleniu wykonywanych przez pacjenta ćwiczeń i zaplanowaniu wzmacniających staw ćwiczeń na siłowni.

Dowiedz się więcej o rehabilitacji u nas: