Nieubłaganie zbliża się moment rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Powoli przygotowujemy naszym pociechom wyprawkę szkolną. Od kilku lat na rynku nowości pojawiły się plecaki, które uczniowie zamiast dźwigać – ciągną na kołach. Stoimy zatem przed wyborem, jaki plecak wybrać? Jaki będzie najzdrowszy i najwygodniejszy dla naszego dziecka? Czy warto podążać za modą i kupić nowoczesny plecak na kółkach, czy może pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu tornistra noszonego na plecach?

Zagrożenia

Nieprawidłowe noszenie źle dobranego plecaka może spowodować:

  • wady postawy
  • skrzywienia kręgosłupa
  • bolesne napięcia w mięśniach i stawach
  • bóle kolan i bioder
  • bóle karku i ramion
  • pochylenie się sylwetki do przodu

Kilka ważnych zasad

Uczniowski plecak, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego nie powinien być cięższy niż wartość 10-15 % masy ciała dziecka.

Bardzo ważnym elementem jest ponadto konstrukcja noszonego plecaka. Już jego nazwa wskazuje, że powinien być umieszczony na plecach. W utrzymaniu właściwej postawy pomaga wygodne, nie wbijające się w ciało usztywnienie części tornistra przylegającej do pleców. Nie bez znaczenia jest również konstrukcja szelek, które powinny mieć funkcję regulacji długości i powinny wygodnie leżeć na ramionach dziecka. To szelki odgrywają ważną rolę w stabilizowaniu postawy użytkownika plecaka. Dzięki nim równomiernie rozkłada się ciężar przenoszonych książek, zeszytów i przyborów szkolnych. Dlatego też plecak powinien być noszony na obu ramionach. Dobrą praktyką jest ponadto układanie w nim najcięższych rzeczy na dnie, a lżejszych – na górze.

Plecak na kółkach

Niestety doświadczenie i obserwacje pokazują, że uczniowie bardzo często noszą przeładowane tornistry, których waga jest niejednokrotnie 2-3 razy większa od zalecanej wagi maksymalnej. Jeśli plecak jest za ciężki, można rozważyć zakup takiego tornistra, który ma kółka. To rozwiązanie nie jest jednak idealne. Długotrwałe, regularne ciągnięcie ciężkiego plecaka jedną ręką, chociaż odciąży plecy – może powodować skoliozę. Dziecko angażuje do wysiłku bowiem jedną stronę ciała.

Dodatkowym niekorzystnym czynnikiem jest odczuwanie przez układ kostny drgań wynikających z ciągnięcia plecaka po chodniku i nierównym podłożu. Uczeń pokonuje ponadto różne przeszkody takie jak krawężnik czy też schody, przenosząc plecak jedną ręką. Te wszystkie czynniki niekorzystnie wpływają na rozwój prawidłowej postawy młodych ludzi szczególnie wtedy, gdy dziecko ma do szkoły daleko i ciągnie swój plecak przez długi czas każdego dnia.

Mądre zakupy dla zdrowia Twojego dziecka

Najzdrowsze dla postawy dziecka są tradycyjnie zbudowane plecaki o dobrej, usztywnianej konstrukcji. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszy i najbardziej ergonomiczny czy też ciągnięty na kółkach plecak, jeśli nie będzie miał odpowiedniej wagi, nie uchroni dziecka przed wadami postawy.

Dzieci spędzają dużo czasu w szkolnych ławkach, przy biurku, przy komputerze. Zdarza się, że w ciągu roku szkolnego nie mają poza lekcjami wychowania fizycznego zbyt dużo ruchu. Dlatego też zakup odpowiedniego plecaka jest bardzo istotnym, ale jednym z kilku czynników zapobiegania wadom postawy. Zadbajmy również o to, aby nasze dzieci miały każdego dnia odpowiednią dawkę aktywności fizycznej i aby wartościowo się odżywiały.