Ortonyksja to dział w podologii obecnie rozwijający się w zawrotnym tempie. Polega na prowadzeniu terapii wrastających i wkręcających się paznokci za pomocą różnych typów klamer.

Bolesny problem wrastania paznokcia najczęściej dotyczy paznokcia pierwszego palucha stóp, nie mniej jednak często też spotykany jest przy pozostałych paznokciach stóp, a czasem też dłoni. Założenie klamry ma za zadanie nadać płytce nowy, prawidłowy tor wzrostu. Klamra nie ogranicza sprawności ruchowej i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Sprawa jest szczególnie istotna dla osób chorych na cukrzycę, ponieważ metoda jest bezbolesna i mało inwazyjna. Wybierając taką metodę terapii niwelujemy ryzyko powikłań po zabiegu chirurgicznym. Natomiast w sytuacji, gdy konieczna jest ingerencja chirurgiczna, ortonyksja zalecana jest jako profilaktyka pozabiegowa.

Klamra obecnie stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgicznych w przypadku wrastającego paznokcia. Przed rozpoczęciem terapii, na początku wizyty podolog wspólnie z Pacjentem uzgadnia przyczynę powstania bolesnego stanu wrastania. Dobiera wówczas rodzaj klamry. Cała terapia trwa ok. pół roku i składa się z kilku wizyt kontrolnych, podczas których klamra jest przekładana, a w razie konieczności wymieniana na nową.

Na rynku podologicznym istnieje wiele rodzajów klamer ortonyksyjnych. Różnią się :

– grubością,

– rodzajem materiału,

– sposobem zakładani,

– zasadą działania.

O efekcie końcowym decyduje prawidłowe dobranie metody zabiegowej, zachowawczej i pomocniczej.

Sam wybór metody ortonyksji zależy od:

– grubości i elastyczności płytki paznokciowej,

– stanu wrastania lub wkręcania

– sposobu oraz kąta wrastania,

– czasu trwania problemu ,

– trybu życia oraz

– głębokości wałów paznokciowych.