Aktualnie znajdujemy się w szczycie zachorowań na alergiczne zapalenie spojówek – to dolegliwość dotykająca coraz większą liczbę pacjentów w każdym wieku. To jednak nie oznacza, że wraz z zakończeniem wiosny alergia minie. Warto pamiętać, że po za sezonowym alergicznym zapaleniu spojówek pacjenci coraz częściej doświadczają  postaci całorocznej tej choroby.

Sezonowe zapalenie spojówek, które zaczyna się wiosną/latem jest najczęstsze. Wynika z nadwrażliwości typu 1, czyli nadmiernej i nieprawidłowej reakcji naszego układu immunologicznego na alergeny znajdujące się w powietrzu. Najpowszechniejszymi alergenami są pyłki traw i drzew. Postać całoroczna natomiast związana jest przeważnie z reakcją nadwrażliwości na antygeny roztoczy, sierść zwierząt oraz zarodniki grzybów.

Objawy choroby to m.in.:

  • przejściowe, ostre ataki zaczerwienienia oczu,
  • łzawienie,
  • świąd,
  • często kichanie i katar

Pacjentom przeszkadzają też przekrwione, obrzęknięte i swędzące powieki oraz obrzęk spojówek. Brodawkowa reakcja spojówek może powodować duży dyskomfort polegający na uczuciu ciała obcego lub piasku w oczach. Z powodu nadmiernego łzawienia oraz zalegającej wydzieliny pacjenci często skarżą się na pogorszenie widzenia.

Powyższe objawy szczególnie w początkowym okresie mogą przypominać inne, poważniejsze schorzenia oczu takie jak: infekcyjne zapalenie spojówek, wiosenne lub atopowe zapalenia spojówek i rogówki czy zapalenia rogówki o różnym podłożu.

Odpowiednie rozpoznanie możliwe jest wyłącznie po wnikliwym badaniu okulistycznym. Lekarz okulista jest w stanie postawić rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie. W łagodnych przypadkach alergii, początkowo wystarczają dobre krople nawilżające powierzchnię oka oraz wypłukujące worek spojówkowy z zalegających alergenów oraz produktów reakcji zapalnej. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zapisać specjalne krople przeciwalergiczne, miejscowe sterydy czy leki przeciwalergiczne podawane doustnie.

Warto pamiętać, że w przypadku alergicznego zapalenia spojówek leczenie przeważnie jest objawowe i powinno być ono prowadzone pod kontrolą lekarza okulisty. Przy uciążliwych, nawracających alergiach dotykających nie tylko narząd wzroku istotna jest współpraca z lekarzami różnych specjalności, w szczególności alergologiem oraz dermatologiem. Pacjent powinien mieć wykonane testy alergologiczne, a leczenie powinno być kompleksowe.

Lek.med. Michał Poniński
Okulista