Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna i częsta przypadłość pacjentów zgłaszających się do kardiologa.

Jest to dolegliwość, która objawia się wysokim, wykraczającym poza normy ciśnieniem krwi w układzie krwionośnym. Ciśnienie określane jest przez dwie wartości: ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

Prawidłowe parametry ciśnienia to:
120-129 mmHg (ciśnienie skurczowe) i/lub 80-84 (ciśnienie rozkurczowe)

O nadciśnieniu mówimy wtedy, gdy wartość ciśnienia skurczowego dochodzi lub przewyższa 140 mmHg, a ciśnienia rozkurczowego 90 mmHg.

Nadciśnienie i jego przyczyny

Nadciśnienie tętnicze pojawia się często u pacjentów z wiekiem. Do kardiologa naszych Gabinetów zgłaszają się jednak również pacjenci młodzi, między 20 a 25 rokiem życia, a nawet osoby ok. 18-tego roku życia. Proces rozwijania się nadciśnienia tętniczego jest złożony i długotrwały. Zależy m.in. od czynników środowiskowych, uwarunkowań genetycznych. Istnieje również pewien rodzaj nadciśnienia zwany nadciśnieniem wtórnym. Następuje ono na skutek innych dolegliwości lub chorób pacjenta.

Nadciśnienie – jak je rozpoznać?

Pacjent nie zawsze musi czuć, że ma wysokie ciśnienie tętnicze. Warto robić pomiary i kontrolować jego parametry. Niepokojącym, często niezrozumiałym przez pacjentów objawem nadciśnienia, są pojawiające się wahania ciśnienia tętniczego. Już wtedy, gdy jest ono zmienne (raz wysokie – raz niskie) wprowadzamy leki. To bardzo ważne, aby ciśnienie ustabilizować. Pacjenci, którzy doświadczyli skoku ciśnienia tętniczego skurczowego do 200 mmHg muszą na stałe przyjmować leki stabilizujące ciśnienie, ponieważ konsekwencją nagłego, tak dużego skoku ciśnienia może być zawał serca.

Zadbaj o swoje serce

Warto pamiętać, że nadciśnienie to choroba przewlekła, której nie da się wyleczyć i o niej zapomnieć. Można i trzeba ją leczyć, ale lepiej starać się jej zapobiec. To także choroba naszych czasów i stresu, w jakim funkcjonujemy. Higieniczny tryb życia, właściwa dieta, unikanie alkoholu i palenia papierosów to bardzo ważne elementy zapobiegania nadciśnieniu.

Alkohol a nadciśnienie

Spożywanie dużej ilości alkoholu powoduje, że naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu po czym ciśnienie tętnicze spada. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla pacjentów kardiologicznych, którzy przyjmują leki. Warto unikać picia alkoholu lub ograniczyć jego spożycie do jednej lampki wina.

Nadwaga a nadciśnienie

Otyłość i nadwaga oraz podwyższony cholesterol w dłuższej perspektywie doprowadzają do problemów układu krążenia takich jak nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca. Pamiętajmy, że serce pracuje na naszą masę ciała. Ludzie otyli w perspektywie czasu zawsze chorują na nadciśnienie. Ruch na świeżym powietrzu i ćwiczenia fizyczne sprzyjają odchudzaniu i tym samym obniżają parametry ciśnienia tętniczego.

Dbałość o zdrowie i profilaktyka kardiologiczna to bardzo ważne aspekty, dzięki którym możemy uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Dopóki jesteśmy zdrowi, nie zdajemy sobie sprawy, że może się nam coś przydarzyć, warto jednak mieć to na uwadze i zawczasu myśleć o tym, jak nie dopuścić do kłopotów z sercem.

Artykuł powstał na bazie rozmowy z dr Jolantą Miszczak-Śmiałek, kardiologiem Gabinetów Lekatskich Grochowska 9.

Jolanta Dorota Miszczak-Śmiałek – ZnanyLekarz.pl