Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała całkowitą endoprotezoplastykę stawu biodrowego za jedną z najbardziej istotnych w medycynie procedur, dzięki której wysoce skutecznie likwiduje się ból i przywraca sprawność pacjentom cierpiącym z powodu destrukcyjnych chorób stawu biodrowego. Endoprotezoplastyka znacząco zmieniła oblicze medycyny w XX wieku. Statystyki naukowe prezentują, że ilość osób zgłaszających jakiekolwiek problemy po endoprotezoplastyce całkowitej stawu biodrowego wynosi 4-7 %. Świadczy to o tym, że 93-96 na 100 osób operowanych nie zgłasza problemów po operacji, a poprawa funkcjonowania i komfort życia powraca praktycznie do stanu przed chorobą.  Wśród zgłaszanych problemów po operacji dominują małe i łatwe do rozwiązania przeszkody.

Bezpieczeństwo

Powikłania zdarzają się rzadko a bezpieczeństwo wykonania operacji gwarantuje zachowanie poniższych zasad takich jak:

 • dobre zaplanowanie zabiegu
 • udzielenie pacjentom pełnej informacji o planowanym przebiegu leczenia
 • dokładne sprawdzenie występowania ewentualnych przeciwwskazań
 • precyzyjne, małoinwazyjne wykonanie zabiegu – z dbałością o stan tkanek miękkich stawu biodrowego
 • skuteczna profilaktyka zakażeń i profilaktyka przeciwzakrzepowa
 • prawidłowe przeprowadzenie rehabilitacji pooperacyjnej

Możliwe powikłania po endoprotezoplastyce

Powikłania mogą zdarzyć się po każdej operacji dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu endoprotezoplastyki warto zapoznać się z możliwymi problemami, które mogą wystąpić pomimo odpowiedniego przygotowania do operacji, rzetelnego wykonania zabiegu oraz optymalnego prowadzenia pooperacyjnego. Wskaźnik dużych powikłań po endoprotezoplastyce stawu biodrowego jest niski i wynosi od 0,5- 2%. Do powikłań tych należą:

 • infekcja miejsca operowanego
 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (tzw. „zakrzepica żylna”)
 • obluzowanie implantu
 • zwichniecie endoprotezy
 • nierówność kończyn dolnych

Zdecydowana większość możliwych powikłań to drobne i przemijające problemy, które nie wpływają na stopień satysfakcji z zastosowanego leczenia.

Sygnały alarmowe po operacji

Poniżej wymienione objawy wymagają pilnej konsultacji lekarskiej:

Zakrzepica żylna kończyn dolnych

Niepokojące objawy zakrzepicy to uczucie bólu w łydce lub całej kończynie dolnej – poza miejscem operowanym, nadwrażliwość na dotyk i zaczerwienienie łydki, bladość łydki, obrzęk operowanej kończyny (stopy, kostki, łydki, uda) – większy niż był po operacji.

Zatorowość płucna

Symptomy charakterystyczne dla wystąpienia zatorowości płuc to nagły ból w klatce piersiowej, nagłe uczucie duszności, raptowne odczucie dużego osłabienia, utrata przytomności oraz wystąpienie innych, mniej typowych objawów.

Infekcja

Do pooperacyjnych objawów należą również infekcje, które objawiają się gorączką, wystąpieniem dreszczy, pojawieniem się narastającego zaczerwienienia, tkliwości i obrzęku okolicy rany operacyjnej, narastających wycieków z rany oraz narastającego bólu – zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i odpoczynku.

Zwichnięcie endoprotezy lub złamanie okołoprotezowe

Powikłania mogą pojawić się także po każdym upadku i w każdej sytuacji, kiedy „coś przeskoczy w biodrze”. Wówczas pojawia się ból oraz zdecydowane ograniczenie ruchomości biodra z endoprotezą.

Obluzowanie endoprotezy

Pojawianie się bólu biodra – pachwiny, pośladka, uda po okresie zdecydowanej poprawy po operacji może być objawem obluzowania endoprotezy.

dr Piotr Staszczuk