Zapalenie płuc to poważna choroba układu oddechowego. Nieleczona lub leczona w nieprawidłowy sposób może doprowadzić do podniesienia stężenia dwutlenku węgla w organizmie, a w konsekwencji, nawet do śmierci.

Zapalenie płuc może być wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Może być powikłaniem po innej chorobie wirusowej (np. po grypie).

Choroba może mieć różny przebieg – od łagodnego, po bardzo ostry, zagrażający życiu pacjenta.

Najbardziej niebezpieczna jest dla niemowląt, osób starszych oraz przewlekle chorych – te grupy pacjentów często wymagają hospitalizacji. Najczęściej jednak zapalenie płuc u osób dorosłych i dzieci może być leczone w domu.

Objawy zapalenia płuc:

  • kaszel – zwykle suchy, uporczywy,
  • ogólne zmęczenie, osłabienie
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej
  • przyspieszony, płytki oddech,
  • trudności w oddychaniu
  • szybsze bicie serca,
  • gorączka – choć nie musi ona wystąpić!
  • nadmierne pocenie się i dreszcze,
  • brak apetytu.

Wizyta u lekarza

Mając powyższe objawy (lub ich część) należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza. Może to być internista (tzw. lekarz rodzinny) lub pediatra (w przypadku dzieci).

Dodatkowo zapalenie płuc zawsze warto skonsultować z pulmonologiem. Konsultacje takie mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza w przypadku ostrego, rozległego stanu zapalnego. Pulmonolog specjalizuje się we wszelkiego rodzaju chorobach płuc, od zapaleń po choroby przewlekłe, dlatego doświadczenie takiego lekarza w zakresie leczenia płuc jest szerokie, a wiedza bardzo specjalistyczna. Będąc pod opieką pulmonologa możemy mieć pewność, że choroba leczona będzie w odpowiedni sposób.

Diagnoza choroby

Diagnoza choroby następuje po zebraniu wywiadu z pacjentem oraz osłuchaniu stetoskopem, co pozwala usłyszeć zmiany w układzie dolnych dróg oddechowych. Nie zawsze jednak zmiany są słyszalne. Mówiąc obrazowo – jeśli zakażenie umiejscowione jest w głębi płuca, słuchawka stetoskopu nie pozwoli na usłyszenie tych zmian, gdyż jest od nich za daleko.

Dlatego bardzo ważnym elementem diagnozy zapalenia płuc jest wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej. Jest to szybki i pewny sposób na potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Udając się do pulmonologa z podejrzeniem zapalenia płuc, warto mieć już ze sobą zdjęcie RTG (np. zlecone przez lekarza rodzinnego), ponieważ lekarz specjalista najprawdopodobniej i tak zleci jego wykonanie.

Nasz pulmonolog

W naszych Gabinetach konsultacji pulmonologicznych udziela dr Aldona Juchacz – pulmonolog, specjalista chorób płuc. Rejestracja wizyt telefoniczna lub online.