Ważnym elementem zdrowia jest aktywność fizyczna. To ona sprawia, że wzmacnia się nasza odporność, poprawia układ krążenia, utrzymujemy prawidłową masę ciała, jesteśmy pełni werwy i dobrego nastroju. Niestety zdarza się, że uprawianie sportów zmuszeni jesteśmy ograniczyć z powodu bólu stawów, urazów i powstania wczesnych zmian zwyrodnieniowych.

Pierwsze objawy takich dolegliwości to niepokojące „ciągnięcia” w stawie, trudności z „rozruszaniem” stawów po porannej pobudce. Niepokojące jest także pojawiające się uczucie bólu, które mija po chwili wykonywania ruchu w danym stawie.

Nowoczesna medycyna oferuje szereg rozwiązań wspierających leczenie pacjentów cierpiących na choroby i dolegliwości narządów ruchu. Jedno z nich to terapia PRP, której podstawą jest wykorzystanie osocza bogatopłytkowego uzyskiwanego z krwi pacjenta. To skoncentrowane czynniki wzrostu uwalniane przez płytki krwi stymulują powstający wewnątrz organizmu proces leczenia. Uszkodzone tkanki regenerują się, ból mija, zahamowany zostaje rozwój stanów zapalnych. Terapia wykorzystuje naturalne czynniki organizmu niezbędne do procesu gojenia się uszkodzeń narządu ruchu.

Kiedy zastosować terapię PRP?

Skuteczność tej terapii widoczna jest w przypadkach występowania u Pacjentów schorzeń przewlekłych takich jak:

  • przewlekłe schorzenia ścięgien
  • stany zapalne przyczepów
  • uszkodzenia chrząstki stawowej
  • przewlekłe bóle entezopatyczne

Terapię PRP stosuje się poza tym w chorobach wywołanych wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi, jak również w chorobach chondropatycznych u młodych ludzi. Stosowanie osocza bogatopłytkowego doskonale sprawdza się u sportowców, którzy podczas treningów przeciążają swoje stawy, cierpią na bóle okołobarkowe, dokucza im łokieć „tenisisty” czy też choroby ścięgna Achillesa.

Terapia osoczem bogatopłytkowym krok po kroku

Terapia PRP jest całkowicie naturalna, skuteczna i bezpieczna. Zastosowanie jej zawsze poprzedza konsultacja u lekarza specjalisty, który ocenia stan zdrowia pacjenta, diagnozuje schorzenia i dolegliwości stawów.

Podanie preparatu odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i rozpoczyna się od pobrania krwi z żyły ramiennej pacjenta. Następnie krew umieszczana jest w separatorze, gdzie jest odwirowywana. Uzyskane osocze bogatopłytkowe zostaje wstrzyknięte bezpośrednio do uszkodzonego miejsca ciała pacjenta. Podanie preparatu odbywa się pod kontrolą USG, przy powierzchniowym znieczuleniu miejscowym i trwa do 30 minut.

Zalety korzystania z terapii PRP

Zastosowanie terapii PRP to bardzo ważny element wspierający pacjenta w powrocie do zdrowia. Zabieg podania osocza bogatopłytkowego jest małoinwazyjny, precyzyjny i naturalny. Terapia może być powtarzana zgodnie z potrzebami zdrowotnymi pacjenta. Leczenie jest skuteczne, pozwala na powrót do aktywności sportowych i życie bez bólu.