Standardową wizytę rozpoczynam od zebrania podstawowych informacji, czyli od wywiadu z Pacjentem. Pytam przede wszystkim o dolegliwości, choroby okulistyczne (także w rodzinie), okulary (które należy wziąć na wizytę), ogólne choroby, zażywane leki, alergie i przebyte operacje.

Następnie badam wzrok.

Pierwsze badanie to komputerowe badanie wzroku autorefraktometrem, aby orientacyjnie określić wadę wzroku. Kolejnym istotnym badaniem jest ostrość widzenia bez okularów, a następnie – w korekcji okularowej.

Jeżeli okulary są nieodpowiednie, np. za słabe dobieram najlepszą korekcję. Narzędzia niezbędne do tego badania to: oprawki, szkła korekcyjne, tablica i rzutnik, który wyświetla optotypy.

 

Kolejnym krokiem jest badanie w lampie szczelinowej przedniej części oka. Badanie polega na oświetleniu światłem oczu (każdego z osobna), dzięki czemu widzę dokładnie, jak każde oko wygląda. Najczęściej badam również ciśnienie wewnątrzgałkowe, po kroplowym znieczuleniu.

 

Jeżeli wizyta tego wymaga, poprzez wpuszczenie kropli rozszerzam źrenice Pacjenta. Po 15-20 minutach, czasami po pół godziny od wpuszczenia kropli badam tylny odcinek oka, czyli badanie dna oka. Pacjent przez kolejne 4 godziny widzi trochę gorzej do bliży i ma zaburzone poczucie odległości, dlatego nie wolno wówczas prowadzić samochodu. Należy przyjechać na wizytę samochodem z osobą towarzyszącą – kierowcą lub transportem publicznym.

Na końcu wizyty tłumaczę Pacjentowi co mu dolega i jakie są w jego sytuacji zalecenia.

dr Karolina Starkowska
specjalista chorób oczu

Zobacz także artykuł:
Jak przebiega badanie okulistyczne dziecka?