Odpowiada dr n.med. Marian Tomasz Nowaczyk, chirurg szczękowo-twarzowy Gabinetów Lekarskich Grochowska 9 oraz szpitala Medicus-Bonus w Środzie Wielkopolskiej.

Kiedy pacjent powinien zgłosić się do chirurga szczękowo-twarzowego?
Jeżeli zauważy jakąkolwiek niepokojącą zmianę w obrębie twarzoczaszki.

Jakie to są zmiany – gdzie usytuowane i czy widoczne gołym okiem?
W obrębie oczu, oczodołów, szczęki, żuchwy, np. asymetria twarzy, kiedy jedna strona „nie pasuje” do drugiej. Może być to podwójne widzenie, niedrożność nosa czy zaburzenie czucia w obrębie policzka, wargi i języka. Zdarzają się kłopoty z wydzielaniem śliny albo gwałtowne poszerzenie tkanek w okolicy ucha pod żuchwą podczas jedzenia. Wskazaniem do konsultacji są też zmiany guzowate pod skórą, na szyi. Zmiany pojawiają się nagle, bądź też narastają powoli i osiągają duży rozmiar. Pamiętajmy, że każde owrzodzenie, które w ciągu 2 tygodni nie chce się wygoić, jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

Czy pacjent jest w stanie odróżnić, kiedy potrzebna jest konsultacja u chirurga szczękowo-twarzowego, a kiedy wystarczy wybrać się np. do ortodonty lub laryngologa?
Ze zmianami w okolicy zębów czy szczęki powinien najpierw udać się do swojego stomatologa. On pokieruje, czy zmianą powinien zająć się ortodonta czy powinno być rozważone już leczenie szpitalne, czyli przez chirurga szczękowo-twarzowego.

Z jakimi jeszcze dolegliwościami zgłaszają się Pacjenci? Czy coś ich boli?
Częste są bóle w okolicy ucha, co jest związane za stawami skroniowymi. Nie leczy się ich operacyjnie, lecz najczęściej za pomocą fizykoterapii bądź farmakoterapii, rzadko kiedy podaje się leki dostawowe. Są to dosyć częste dolegliwości – przy jedzeniu, mówieniu, przy otwieraniu ust, szczególnie u pacjentów, którzy żyją w stresie i którzy mają nawyk zaciskania zębów, zgrzytania.

Czy to jest tak, że część tych dolegliwości może skłonić pacjenta na początku do wizyty u laryngologa, np. jeśli chodzi o ucho?
Tak, pacjenci często uważają, że to boli ucho. Czasami idą do okulisty, bo ten ból promieniuje do oka, tak samo zresztą odwiedzają okulistę, gdy doskwiera im podwójne widzenie. Idą także do laryngologa, ponieważ ból może promieniować do gardła, a nawet do barku. Ból od stawu skroniowego idzie we wszystkich możliwych kierunkach. Jest to związane z przebiegiem unerwienia, natomiast pierwotna przyczyna jest w samym stawie i być może w zaburzeniach zębowych, dlatego od tego należy zacząć.

Czy coś jeszcze ważnego dla pacjenta chciałby Pan doktor przekazać?
Wszystko, co zaniepokoi i w ciągu 2 tygodni nie ustąpi, jest wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarza.

Rejestracja wizyt:

tel. 61 8658 658, 605 658 658