Nowoczesna ortopedia to zarówno nowe techniki operacyjne, nowe materiały, implanty jak i cały nowoczesny sprzęt diagnostyczno-rehabilitacyjny, jak i zaopatrzenie ortopedyczne.

W gabinetach Grochowska 9 możemy Państwu zaoferować następujące nowości wspierające leczenie ortopedyczne:

Ortezy OrtoCast Fit

– szczególnie dedykowane dla osób młodych, chcących pozostać aktywnymi mimo towarzyszących urazów. Zaletami tego typy ortez są:

 • modny wygląd,
 • wygoda w noszeniu,
 • właściwości wodoodporne, przez co ortezy umożliwiają korzystanie z basenu, sauny, etc.,
 • termoplastyczność, co umożliwia dostosowanie indywidualne do każdego pacjenta,
 • możliwość zastosowania jako gips lub ortezę,
 • prostota zakładania i zdejmowania unieruchomienia,
 • orteza ta jest przepuszczalna dla promieni rentgenowskich i co najważniejsze jest w 85% biodegradowalna!!!

Dodatkowo w gabinecie Grochowska 9 mamy możliwość zmiany ciężkich opatrunków gipsowych na lekkie, oddychające unieruchomienia do czego Państwa szczególnie zachęcamy 😉

Terapia rezonansem magnetycznym MBST

To jedyny tego typu aparat w Poznaniu.

Terapia MBST® wykorzystuje zjawisko rezonansu magnetycznego.

Jest to powszechnie znana i jedna z najdokładniejszych metod diagnostycznych w medycynie. W terapii MBST całym kluczem jest natężenie pola magnetycznego jest około 10 000 razy słabsze niż w podstawowym, diagnostycznym MR. Dzięki odpowiedniej technologii energia wytworzonego pola magnetycznego wnika do tkanek i bardzo aktywnie i sprawnie pobudza procesy regeneracyjne w tkankach, komórkach. Jest to metoda niebolesna, nieinwazyjna , w zasadzie pozbawiona efektów ubocznych.

Możemy ja wykorzystywać w przypadku:

 • przewlekłych schorzeń układu kostno-stawowego (choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych, kolanowych, skokowych, barkowych, zmianach zwyrodnieniowych kregoslupa),
 • osteoporozy
 • a także świeżych zmianach pourazowych,
 • przewlekłych entezopatiach.

W celu uzyskania kwalifikacji do terapii MBST konieczna jest konsultacja ortopedyczna – nasi ortopedzi są odpowiednio przeszkoleni pod tym kątem.

Game Ready System do schładzania miejsc pooperacyjnych

To system zaciągnięty rodem z NASA wykorzystujący opatentowaną technologię ACCEL (Active Compression and Cold Exchange Loop). System ten jest nowym standardem w leczeniu zarówno świeżych urazów, urazów sportowych jak i w przypadku stanów po zabiegach operacyjnych.

Główna idea sprowadza się do następujących po sobie ucisków i rozkurczów poprzez system specjalnych komór w połączeniu z cyrkulującą zimną wodą powodująca schłodzenie miejsca urazu lub miejsca operowanego. Przyspiesza to okres regeneracji komórek układu mięśniowo-szkieletowego, przez co skraca to wyraźnie czas trwania rehabilitacji, rekonwalescencji.

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelets Rich Plasma) pozyskiwane jest z własnej krwi pacjenta przez pobranie kilkunastu-kilkudziesięciu ml krwi obwodowej. Zawiera czynniki wzrostu i szereg innych biocząstek biorących udział w procesach naprawczych na poziomie tkankowych, dzięki czemu możliwe jest leczenie:

 • dużej części urazów sportowych (mięśni, ścięgien, więzadeł),
 • tendinopatii i entezopatii
 • uszkodzeń powierzchni stawowych, w tym uszkodzeń urazowych jak i tych będących naturalnym przebiegiem choroby zwyrodnieniowej.

Większość dostępnych w literaturze badań klinicznych dotyczących zastosowania PRP w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i entezopatii wskazuje na przydatność tej metody.

Efektywność leczenia jest długoterminowa !!!

Ponadto osocze bogatopłytkowe, jak wskazuje literatura, można też stosować w procesie leczenia trudno gojących się ran. Zastosowanie PRP może poprawiać gojenie owrzodzeń w przebiegu stopy cukrzycowej.

Należy podkreślić autologiczne pochodzenie PRP, brak znaczących efektów ubocznych. Metoda jest małoinwazyjna, łatwa w przygotowaniu. Całość procedury zajmuje około 15-20 minut.
Ważna uwaga !!!

Nie zaleca się używania leków przeciwzapalnych NLPZ zarówno na tydzień przed zabiegiem, jak i około 4 tygodnie po dokonanym zabiegu ponieważ może to zmniejszyć pozytywny wpływ leczenia.

Opracowanie:

doktor Wojciech Kienitz, ortopeda.