Najczęściej ograniczone zgrubienie, zaczerwienienie i ból powieki świadczy o tworzącym się jęczmieniu. Czasem wyczuwalny jest mały guzek wewnątrz powieki, a czasem zmiana widoczna jest na jej zewnętrznej części. Powieka może także swędzieć i być wrażliwa na dotyk.

JĘCZMIEŃ to ograniczony stan zapalny powieki, wywołany infekcją bakteryjną.

GRADÓWKA to kulka na powiece bez zaczerwienienia i bólu, która wynika z zaczopowania gruczołu łojowego powieki. Czasem jęczmień w wyniku leczenia przekształca się w gradówkę.

Oba schorzenia mogą towarzyszyć innym chorobom powiek, jak zapalenie brzegów powiek lub niewydolność gruczołów powiek, czasem też chorobom skóry twarzy.

CO ROBIĆ?
Oba schorzenia mogą same ustąpić po kilku tygodniach. Nie należy wyciskać zgrubień. Pierwszym leczeniem jest stosowanie ciepłych, suchych okładów kilka razy dziennie na powieki, równocześnie masując powiekę. Kompresy to również dobry sposób zapobiegania jęczmieniom, jeżeli nawracają.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?
Jeżeli ww. leczenie nie przynosi poprawy w ciągu kilku dni, lub jeżeli jest gorzej i infekcja się powiększa, należy zasięgnąć porady okulisty.

LECZENIE
W przypadku jęczmienia najczęściej skuteczne okazuje się miejscowe stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem. Jeżeli gradówka nie ustępuje, należy rozważyć jej chirurgiczne usunięcie.

dr Karolina Starkowska
specjalista chorób oczu