Holter to niewielkich rozmiarów urządzenie służące do rejestracji zapisu EKG serca w sposób ciągły, czyli przez 24 godziny na dobę. Taki zapis pozwala później lekarzowi na ocenę pracy serca, w tym także nieprawidłowości w działaniu tego najważniejszego dla człowieka mięśnia, które ujawniają się jedynie w pewnych naturalnych, życiowych warunkach.

O tym, jak w praktyce wygląda badanie Holterem, opowiada dr Jolanta Miszczak-Śmiałek, kardiolog przyjmujący pacjentów w naszych Gabinetach.

– Kiedy widzę potrzebę założenia pacjentowi Holtera, zawsze staram się zaproponować mu jak najszybszy, ale też wygodny dla niego termin, tak, aby podpięcie do urządzenia nie przeszkodziło mu w codziennych czynnościach i planach. Aparat może być założony jest tutaj w gabinecie, na Grochowskiej 9, ale też często umawiam się z pacjentami w innym miejscu, gdzie również pracuję. Zawsze indywidualnie ustalamy miejsce założenia. Chodzi o to, że na Grochowskiej konsultuję raz, dwa razy w tygodniu i szkoda, aby pacjenci czekali na założenie urządzenia, żeby ono leżało nieużywane w dni, kiedy mnie tutaj nie ma. Poza tym badanie trwa 24 godziny, więc po tym czasie zdejmuję aparat i zakładam kolejnej osobie. Dzięki temu więcej pacjentów może skorzystać z badania w określonym czasie. Można powiedzieć, że Holtery zakładam „na okrągło”.

Wyniki badań przekazywane są zdalnie bezpośrednio do mnie, przygotowuję je dla pacjenta zwykle w ciągu 7-10 dni. Aparat holterowski jest kompatybilny z systemem komputerowym, z którego odczytuję i interpretuję wyniki. Pacjent dostaje ode mnie informację telefoniczną, że wynik jest do odbioru.

Jeśli badanie było tylko kontrolne i wynik jest dobry, pacjent nie musi już przychodzić na konsultację. Jeśli natomiast u pacjenta zostały wykryte zaburzenia rytmu serca, proponuję mu tzw. Holter zdarzeń, czyli dłuższe, 5-dniowe badania. W przebiegu takiego badania założony Holter „czuwa” w gotowości i gdy dzieje się coś niepokojącego z sercem lub krążeniem, tj. gdy pacjent odczuwa jakąś dolegliwość lub dyskomfort, wciska guzik na aparacie holterowskim, a ten rozpoczyna zapis EKG. Zaletą takiego 5-dniowego badania jest to, że pacjent przyzwyczaja się do aparatu, przestaje go zauważać i tym samym warunki do badania stają się bardziej normalne (pacjent nie stara się np. mniej przemęczać niż zwykle), a wtedy ujawniają się codzienne dolegliwości kardiologiczne.

Badania wykonuję u osób dorosłych. Holter może być założony niemalże u każdej osoby. Pewne trudności techniczne w badaniu mogą pojawić się u osób otyłych lub u kobiet z obfitym biustem, staram się jednak temu zawczasu zapobiec.