Jakie są najczęstsze przyczyny konsultacji dzieci u lekarza laryngologa?
Odpowiada laryngolog Gabinetów Lekarskich Grochowska 6, dr n.med. Maciej Pabiszczak

Są to najczęściej zaburzenia drożności nosa, nawracające katary, wynikające z alergicznego nieżytu nosa lub z przerostu trzeciego migdałka. Przerośnięty trzeci migdał powoduje też, obok częstych katarów, przede wszystkim uczucie zatkania uszu. Zwykle z problemem trzeciego migdałka trafiają do mnie dzieci ok. 5 roku życia, natomiast najniższy wiek, kiedy usuwamy trzeci migdał to ok. 3 lata.

Uczucie zatkania uszu jest  w ogóle jednym ze wskazań wizyty z dzieckiem u laryngologa. Konsultacja jest konieczna, ponieważ objaw zatkania uszu może wskazywać zarówno na błahą przyczynę, jak i na poważne schorzenie. Bardzo ważne jest postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie przyczyny konkretnej dolegliwości. Przy wspomnianych objawach konieczne jest sprawdzenie, czy dziecko nie ma płynu w jamie bębenkowej. Dzięki temu lekarz laryngolog może wykluczyć wysiękowe zapalenie ucha środkowego, które także wywołuje niedosłuch u dzieci. Jeśli jednak schorzenie to zostanie potwierdzone, konieczny jest drenaż ucha w warunkach szpitalnych. Laryngolog usuwa trzeci migdał, a następnie nacina błonę bębenkową i wprowadza przez nią specjalną tubę do jamy bębenkowej. Dopiero takie zabieg pozwala na poprawę słuchu.

Zdarza się, że dziecko skarżące się na zatkane uszka ma zbyt dużo woskowiny w uchu. Jest to najprostsza, banalna przyczyna, która wywołuje niedosłuch. Wypłukanie nadmiaru woskowiny wykonuję podczas konsultacji w gabinecie laryngologicznym. Zabieg jest bezbolesny, trwa kilka minut i powoduje natychmiastową poprawę słuchu.

Kolejną częstą dolegliwością u dzieci są zaburzenia oddychania – chrapanie w nocy, bezdechy senne. Występują one jako objawy przerośniętych bocznych migdałków, zwykle u starszych dzieci. Oczywiście już 4-5 latki, jeśli występują u nich zaburzenia oddechowe spowodowane migdałkami, są pacjentami ze wskazaniem do usunięcia migdałków i wykonuje się im ten zabieg.

Kiedy należy zgłosić się z dzieckiem od razu do laryngologa, a nie np. do pediatry?

W sytuacjach, kiedy infekcje gardła, nosa i uszu są u dziecka częste, nawracające, długotrwałe, np. jeśli dziecko ma częste anginy, nawracające zapalenie migdałków podniebiennych, nieustanny katar, ciągle zapchany nos.

W wieku 2-3 lat często diagnozowanym problemem jest przedłużone wędzidełko – zwykle to logopedzi kierują rodziców z dzieckiem do laryngologa, ponieważ dziecko jeszcze nie mówi lub mówi niewyraźnie. Jeśli lekarz potwierdzi problem przedłużonego wędzidełka jako przyczynę słabej mowy, język dziecka trzeba podciąć i po krótkim okresie rekonwalescencji mowa u dziecka powinna zacząć się rozwijać.

Wskazaniem do natychmiastowej wizyty u laryngologa jest też ostry stan zapalny, np. zapalenie ucha środkowego. Jest częsta przypadłość u dzieci, zwłaszcza w trakcie kataru. Dzieci mają krótszą trąbkę słuchową i infekcja bardzo łatwo przenosi się przez trąbkę na ucho środkowe, powodując stan zapalny, który skończyć się może perforacją błony, dziurką w jamie bębenkowej i wysiękiem śluzowym bądź też ropnym. Jako lekarze staramy się oczywiście nie dopuścić do ostrego stanu zapalnego ucha, dlatego wcześniej, już na etapie kataru, stosujemy duże dawki obkurczających śluzówkę kropli do nosa, aby tę infekcję zminimalizować.

Jakie są objawy ostrego zapalenia ucha?

Katar, niedosłuch, gorączka, a przede wszystkim nagły, bardzo silny, jednostronny ból ucha. Przy ostrym stanie zapalnym ucha zdarza się, że zanim pacjent dotrze do lekarza laryngologa, następuje moment, kiedy nagle pojawia się wysięk w uchu, a ból i gorączka znikają, dolegliwości ustępują. Nie oznacza to, że rodzice powinni zaniechać wizyty u specjalisty laryngologa – lekarz wskaże, jak dalej postępować, aby infekcja została całkowicie zniwelowana, aby uniknąć powikłań, które wymagają leczenia w warunkach szpitalnych.

W jakim wieku są Pana najmłodsi pacjenci?

Konsultuję dzieci od najmłodszych lat, od urodzenia.  Coraz częściej operuję też dzieci i młodzież – zabiegi przeprowadzam w szpitalu Medicus-Bonus w Środzie Wielkopolskiej.  Mimo że oficjalnie jest rozgraniczenie na laryngologię dziecięcą i laryngologię dla dorosłych, obserwuję, że w praktyce ta różnica się zaciera. Przyjmuję Pacjentów w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych.


Umów się na wizytę do dra n.med. Macieja Pabiszczaka!

ZADZWOŃ – rejestracja telefoniczna: tel. 61 8 658 658, 605 658 658.

lub NAPISZ, a oddzonimy do Ciebie:

e-mail: rejestracja@grochowska9.pl